Blind vertrouwen op de kracht van jouw team

Als mede-oprichter van Ctaste tast Bas vaak in het duister…en zijn personeel ook. In het restaurant serveert blind bedieningspersoneel namelijk de gerechten, terwijl de keuken bestaat uit ‘ziend’ personeel. Communicatie is altijd belangrijk, maar bij Ctaste nog nét even iets meer!

Sociaal ondernemen is hot en er zijn in de horeca diverse ketens die van sociaal ondernemen hun kracht hebben gemaakt. Het concept van Ctaste is niet uniek, vertelt Bas. “Maar”, zegt hij, “het is ons (Bas en zakenpartner Sandra Ballij, red.) gelukt om het duurzaam te maken.” Inmiddels gaat het restaurant zijn 15e bestaansjaar in en werken de eerste medewerkers er nog steeds. Een romantisch diner bij kaarslicht kan niet bij Ctaste, maar bij het team spat de passie er in elk geval vanaf!

Kok4

Werken met alle zintuigen
Wanneer je bij Ctaste komt eten, ga je van een lichte ontvangstruimte naar een dinerruimte, die zo donker is, dat alles op de tast moet. De bediening is gewend op andere zintuigen te vertrouwen. “Het is dus ook aan hen om mensen écht op hun gemak te stellen, dat gaat over veel meer dan het eten alleen,” legt Bas uit. De keuken is juist licht, omdat de koks moeten kunnen zien wat ze doen. “We werken met seizoensgerechten voor een optimale smaakbeleving, maar je weet als chef ook dat gasten niets van jouw gerecht kunnen zien. Dat moet wel bij je passen,” lacht Bas. 

Nét dat beetje extra
Als restaurant is Ctaste net als anderen: het is hard werken, de keuken voelt de druk om te pieken en de bediening snelt zich door het restaurant. Maar, op sommige punten vergt het concept wel iets meer van mensen. “Als iemand een notenallergie heeft, kun je écht niet riskeren dat je een bord bij de verkeerde persoon neerzet. Je kunt echter geen visuele aanwijzingen gebruiken. Je moet dus extreem duidelijk communiceren,” benadrukt Bas. “Dat geldt ook voor andere zaken, zoals het verschuiven van tafels of verplaatsen van spullen. Dat kan bij ons niet zomaar.”

“Je weet als chef dat gasten niets van jouw gerecht kunnen zien. Dat moet wel bij je passen”

Een hechte kern
Het is mede daarom, dat Ctaste het team centraal stelt. Bas legt uit: “We willen niet alleen de kennis binnen het bedrijf houden. Ons team en dus ons bedrijf, heeft veel baat bij continuïteit.” Senior bedieningsmedewerkers zijn dan ook mentor voor nieuw slechtziend personeel, dat vaak geen gerichte horeca-opleiding heeft gevolgd. Zo leren zij niet alleen de kneepjes van het vak, maar bijvoorbeeld ook om zich minder te verontschuldigen.

“Met al ons personeel willen we een open dialoog, die niet alleen gaat over werk, maar ook over het bepalen van de sfeer, taal en het type gedrag dat wenselijk is,” zegt Bas.

 Als werkgever heeft hij daar ook een rol in. Zo houdt hij er rekening mee dat nieuw personeel misschien niet op tijd is, omdat de route een uitdaging kan zijn. Iemand brengt wellicht een blindengeleidehond mee, bijvoorbeeld. Die moet in het kantoor kunnen liggen en tussendoor uitgelaten worden. Als werkgever moet je nu eenmaal concessies kunnen doen en loyaliteit tonen. Er zijn ook grenzen: “Dat we ons team compleet willen houden betekent niet dat we nooit iemand ontslaan,” verduidelijkt Bas. “Soms beschermen we het team daar juist mee.”

Met vertrouwen naar de toekomst
Vertrouwen en verantwoordelijkheid zijn de sleutel, aldus Bas. “We willen graag dat ons personeel meedenkt, omdat zij ons kunnen leren hoe we bepaalde zaken het beste aan kunnen pakken.” Zo besteedt Ctaste energie aan de juiste dingen. “We zijn van afwasser tot bediening verantwoordelijk voor de totaalbeleving van onze gasten,” zegt Bas, “dus op een geslaagde avond is ons teamgevoel het sterkst!”

Zelf een sociale onderneming starten? Dan heeft Bas één belangrijke boodschap: “Zorg dat mensen echt in hun eigen kracht gaan staan. Dat ze een waardevolle toevoeging zijn en niet bij jou werken omwille van het concept. Voor een goed team werkt iedereen zelfstandig, als volwaardige collega’s naast elkaar.”